Investovat či neinvestovat?

Investovat či neinvestovat?

Co dělat v této situaci na investičních trzích?

Vážení klienti, poslední dobou se na mě stále častěji obracíte o radu s tím, jak se v tomto období zachovat v případě, že své peníze pravidelně investujete.

Samozřejmě chápu, že nastalá situace na trhu přidělala vrásky na čele nejednomu z Vás, a že většina z Vás teď přivítá nějakou radu, nebo alespoň malé povzbuzení.

Proto jsem se vám rozhodl v tomto článku přiblížit současný vývoj situace a poradit Vám, kam by měly směřovat Vaše další kroky na finančních trzích.

NEPROPADEJTE PANICE A NEROZPRODÁVEJTE SVÉ PORTFOLIO

Poslední měsíce a příchod pandemie koronaviru přinesl nejen strach z onemocnění, které tento virus způsobuje, ale i obavy ohledně vývoje finančních trhů.

NÁSLEDNĚ TAK ZAPOČALA DLOUHÁ VLNA VÝPRODEJŮ NA TRZÍCH, ČÍMŽ SE TATO PANIKA PŘENESLA I NA OSTATNÍ INVESTORY, KTEŘÍ DOPOSUD KE VŠEMU PŘISTUPOVALI S KLIDEM. PŘECI JEN AKCIOVÉ TRHY PROPADLY V PRŮMĚRU O 30 % BĚHEM NĚKOLIKA MÁLO DNÍ.

I když Vaše obavy plně chápu a nechci tuto situaci nijak zlehčovat, mohu Vás ujistit, že žádný armageddon se na finančních trzích nekoná a konat se pravděpodobně ani nebude.

Chtěl bych Vám tedy poradit – nepropadejte panice. A i přes toto nelehké období si pokuste zachovat chladnou hlavu a zdravý rozum.

Je mi více než jasné, že tlak ze strany vyděšených investorů je velmi silný a nejednoho z nás nutí k zamyšlení, jestli není na místě začít s prodejem akcií, nebo výběru peněz z podílových fondů pro předejití ještě větším ztrátám.

Mohu však říct, že nejen z mého pohledu, ale i z pohledu dalších odborníků nedochází a ani se nechystá k úplnému krachu finančních trhů. Naopak se jedná pouze o krátkodobý pokles, z kterého se trh dříve či později zotaví. Není tedy důvod rozprodávat své portfolio a podléhat panice.

Prodej vás totiž v konečném důsledku může stát mnohem více, než případné další investování.

KAŽDÝ POKLES JE PŘEDEVŠÍM INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ

Pokles trhu je ve většině případů, a to i v tomhle, otázkou několika měsíců, po kterých se začnou ceny opět zotavovat a stoupat k normálu. Případný prodej vám tedy může uškodit mnohem více než investice do oslabených titulů. Může se vám totiž stát, že při prodávání promeškáte následný růst a nezbude vám nic na čem byste mohli začít stavět.

PRO KAŽDÉHO ÚSPĚŠNÉHO DLOUHODOBÉHO INVESTORA JE KAŽDÝ POKLES PŘEDEVŠÍM INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ K ROZŠÍŘENÍ SVÉHO PORTFOLIA O NOVÉ TITULY NEBO PŘIKOUPENÍ VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ TĚCH STÁVAJÍCÍCH.

Každý z nás se samozřejmě snaží vytvořit silné a kvalitní portfolio, které zaručí vysoké zhodnocení, a to především z dlouhodobého hlediska. Momentální pokles vám tedy přináší především perfektní příležitost k nákupu silných titulů, jak se říká, se slevou.

Většina společností, které v nedávné době zaznamenaly pokles se totiž v několika následujících měsících opět postaví zpět na nohy a začnou znovu růst. Pokud tedy disponujete dostatečnou finanční rezervou a můžete si dovolit investovat není na co čekat.

I PŘES VŠECHNO PŘISTUPUJTE KE KAŽDÉ INVESTICI ZODPOVĚDNĚ

V současné době je tedy nejlepší sáhnout po titulech již osvědčených společností, u kterých se předpokládá, že nebudou nějak zvláště zasaženy pandemií a budou po zotavení opět v dlouhodobém horizontu vykazovat zisky.

I tak vás chci upozornit, že je stále potřeba mít se na pozoru a počítat s dalším poklesem. Ten lze očekávat především na akciových trzích.

Nejde však o nic překvapivého vzhledem k vývoji situace v USA, kde není virus stále pod kontrolou. V tomto případě tedy cena některých titulů může stále ještě klesnout a je tak vhodné nějakou dobu počkat a sledovat jejich další vývoj.

Mnoho z vás také přemýšlí nad tím, zda se raději zaměřit na pravidelné nebo jednorázové investování. Po pravdě obě varianty mají své plusy i mínusy, přičemž záleží z velké většiny na tom, do čeho se chystáte investovat.

PRAVIDELNÉ INVESTICE MŮŽETE VYUŽÍT V TÉTO SITUACI PŘEDEVŠÍM U TITULŮ, KTERÉ I PŘI TĚCH NEJHORŠÍCH SCÉNÁŘÍCH NEMOHOU BÝT NĚJAK DRAMATICKY OVLIVNĚNY. NAJDETE MEZI NIMI ODVĚTVÍ, KTERÁ BUDOU POTŘEBA PRAKTICKY VŽDY A ZA JAKÉKOLI SITUACE, A TO NAPŘÍKLAD POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL NEBO ZDRAVOTNICTVÍ.

Pokud ale máte v hledáčku tituly společností, které jsou pro vás jinak nad vaše možnosti a je zde vysoká pravděpodobnost, že se brzy opět oklepou a upevní své postavení na trhu neváhejte a zkuste i jednorázovou investici za výhodnou cenu. Vždy však ke každé investici přistupujte zodpovědně a berte i ohled na vývoj současné situace.

SNIŽTE SVÉ PŘÍPADNÉ RIZIKO NA MINIMUM

Při každé krizi, a to i teď, se najdou obory, které budou růst mnohem rychleji než ty ostatní. Samozřejmě chápu, že rychlý růst a případné zhodnocení je lákavé, ale nejedná se však o dlouhodobé investice. S největší pravděpodobností jsou totiž jejich ceny ovlivněny současnou poptávkou po nich a po skončení určitého období se může stát, že opět klesnou na své minimum a nebudou tak ziskové.

Jestli však vidíte v určitém odvětví nebo společnosti potenciál do budoucna nevkládejte do něj bezhlavě většinu svých úspor a pamatujte na tak často zmiňovanou diverzifikaci portfolia. V každém případě, pokud i tak máte možnost v menší míře riskovat přistupujte k těmto krokům pouze pokud máte dostatečnou finanční rezervu a případná ztráta u vás nenapáchá velké škody. Pokud však váš rozpočet ani finanční rezerva není v takové kondici doporučuji vám se těmto investicím v maximální možné míře vyhnout a sázet spíše na jistotu.

Na závěr doufám, že vám tento článek pomůže v budoucím rozhodování ohledně investicí a možná vás i trochu v této nelehké době uklidnil. Na druhou stranu chápu, že další negativní zprávy, které se na nás hrnou ze všech stran vám moc klidu nepřinesou a některá investiční rozhodnutí mohou být i těžká. Proto se na mě neváhejte obrátit s jakýmkoli dotazem ať už ohledně investování nebo čehokoli jiného.

A proč se mnou?

Mluví za mně několikaletá praxe v oboru a desítky spokojených klientů. Díky svému bohatému portfoliu jsem schopen vyjednat Vám exkluzivní nabídky, které nikde jinde neseženete. „NE“ neberu jako odpověď a budu se rvát za Váš majetek. 

Pakliže máte zájem o to udělat první krok k lepšímu životu, zavolejte mi!  

Kontaktujte mě!

Pro expertní pomoc ve finančnictví