Koho se týká zrušení daně z nabití nemovitosti?

A kdo bude mít nárok na odpočet úroků?

Vážení klienti, připravil jsem si pro Vás několik informací o nedávné zrušení daně z nemovitosti. 

Při zrušení daně z nabití nemovitosti a konstantním snižováním úrokové hypoteční sazby, se nám nabízí poměrně hezká možnost, která zase dlouho nemusí přijít.

Za jakých podmínek se Vás to bude týkat?

Nejprve se podíváme na to, jak odvod daně z nabytí nemovitosti funguje za běžného stavu. Normálně je kupec nemovitosti totiž povinen zaplatit 4 % daň z její hodnoty.

Ještě do roku 2016 byl však tuto daň povinen uhradit prodejce. Povinnost se ale přesunula na kupující a v praxi to znamená, že při koupi nemovitosti za 4 miliony korun Vás daň z nabytí nemovitosti vyjde na 160 000 Kč.

Pokud ale projde nový návrh na její zrušení vládou a bude schválen, můžete tuto částku při koupi nemovitosti ušetřit.

Podle posledních informací by se toto opatření mělo týkat těch z Vás, kteří provedli vklad na katastr nemovitostí během prosince minulého roku a jejich daň byla splatná od 31. března 2020.

V případě, že patříte do této skupiny a daň jste již uhradili, mám pro Vás dobrou zprávu. Bude možné zažádat o vyplacení přeplatku. Není však jasné, zda vůbec, popř. kdy dojde k projednávání tohoto zákona. Prozatím je tak stále platné prominutí sankcí při pozdním podání přiznání k dani, pozdní platbě ale i pozdní platbě zálohy.

V praxi rovněž často dochází k refinancování nebankovních půjček bankovním úvěrem. V takovém případě při žádosti o refinanční půjčku u banky musí klient doložit kromě osobních dokladů a výpisů z registrů i potvrzení věřitelů o aktuální výši půjček či úvěrů a musí doložit i platební historii.
Refinancující banka vypočítává možnosti refinancování dle měsíčních příjmů žadatele v porovnání s  jeho výdaji na živobytí a splácení půjčky.
Nejčastějším výsledkem refinancování půjčky je zajištění nové půjčky, při jejímž čerpání jsou účelově vypláceni předchozí věřitelé. Splátky této nové nové půjčky (úvěru) jsou zpravidla díky nižší úrokové sazbě a/nebo delšímu horizontu splácení nižší než součet splátek všech původních půjček. 

KONEC ODPOČTŮ ÚROKŮ Z HYPOTEČNÍCH ÚVĚRŮ

Jak už jsem zmínil, zrušení daně s sebou nese i určité nevýhody. Tedy přesněji naštěstí pouze jednu, a to zrušení odpočtu úroků z hypotečního úvěru od základu daně. Ten bylo možné běžně odečíst až do výše 300 000 Kč za jeden rok. Pokud však vláda schválí toto opatření a daň zruší, nebude možné u nových hypoték tuto výhodu využít.

To se však nebude týkat již dříve zřízených hypoték a poplatníků, kteří již daň z nabytí nemovitosti zaplatili. Pro ně se i při schválení nic nezmění a budou moci i nadále uplatnit odpočet úroků.

Je ale důležité upozornit na to, že výše placené daně z nabytí nemovitosti a odpočty úroků z hypotečního úvěru jsou téměř stejné. V praxi byste tak neměli při jeho zrušení prodělat žádnou ztrátu.

JAK TO BUDE S ODPOČTY U NOVOSTAVEB?

Novostavby jsou běžně od daně z nabytí nemovitosti osvobozené a zůstane to tak i při jejím zrušení. Zde se Vám však nabízí možnost uplatnit si odpočet úvěrů z hypotečního úvěru, a to v rámci návrhu vlády nazvaného opt-in. Ten se bude týkat všech vlastníků novostaveb, kteří podali svůj vklad do katastru nemovitostí do 31. prosince minulého roku a jejich daň byla splatná 31. března 2020.

Jedinou podmínkou je tak podání přiznání k dani příslušnému finančnímu úřadu. U jiných typů nemovitostí by to samozřejmě znamenalo, že byste byli nuceni tuto daň uhradit, ale jak už bylo řečeno, novostavby jsou od ní osvobozeny. Nemusíte se tak bát, že byste se tímto přiznáním „upsali“ k její platbě. Důležitou podmínkou je také nutnost podání přiznání do 30 dnů od schválení zákona.

Věřím, že Vám tento článek alespoň v menší míře osvětlil dění kolem hojně diskutovaného tématu ohledně zrušení daně z nabytí nemovitosti a možná vám odpověděl i na některé z vašich otázek. V současnosti však není tento zákon stále schválen a je možné, že dojde i k změnám, a proto budu i tak nadále situaci sledovat.

Pokud budete mít jakýkoli dotaz samozřejmě se na mě neváhejte obrátit.

A proč se mnou?

Mluví za mně několikaletá praxe v oboru a desítky spokojených klientů. Díky svému bohatému portfoliu jsem schopen vyjednat Vám exkluzivní nabídky, které nikde jinde neseženete. „NE“ neberu jako odpověď a budu se rvát za Váš majetek. 

Pakliže máte zájem o to udělat první krok k lepšímu životu, zavolejte mi!  

Nechte si pomoct

Napište mi a já se Vám ozvu!