Hypotéky zdražily. Víte, že si můžete úrok zarezervovat?

Hypotéky a úvěry v Česku zdražují

Bankovní rada ČNB v tomto týdnu rozhodla o rapidní zvýšení úrokové sazby. Jedná se o základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí výše úroku komerčních úvěrů. Stoupla o celých 0,75 procentního bodu na 1,5 %.

Finanční experti a poradci očekávali zvýšení o 0,5 procentního bodu, což bylo od roku 1997 standartní navýšení a přes tuto hranici jsme se tak již 24 let nedostali.

 

Důvodem podle ekonomů bude především rostoucí inflace spojená s událostmi předchozího roku a půl – inflace v srpnu dokonce překonala 4 %.

Do konce roku očekáváme ještě jedno navýšení v listopadu a základní úroková sazba by tak mohla dosáhnout hranice dvou procent.

Na jednání rady se zúčastnili všichni členové, ovšem hlasování nebylo jednotné. 4 členové sedmičlenné rady byli pro zvýšení o 0,75 procentního bodu, jeden člen pro zvýšení o predikovaných 0,5 procent a poslední dva členové hlasovali pro zachování stávající základní úrokové sazby.

Proč se vlastně ČNB rozhodla pro skokové navýšení?

Fakt, že většina expertů a poradců považuje tento tah za překvapivý je vlastně dobře. Centrální banka nám jasně ukazuje, že je připravena s inflací a jejími hrozbami bojovat.

Podle některých odborníků se nejedná ani tak o dupnutí na brzdu jako spíš o sundání nohy z plynu. Je pravda, že jsme měli mimořádně uvolněnou měnovou politiku a sazby blížícími se nule, což není zase tak obvyklé.

Růst sazeb hypoték by mohl také pomoci v boji proti raketově stoupajícím cenám bydlení v posledních letech.

Premiér Andrej Babiš považuje tento krok za poškozující pro českou ekonomiku. Podle něj se zvýšení dotkne domácností, které čerpají úvěry a zhorší i finanční situaci všech firem. Nepomůže nám ovšem ani s rostoucími cenami spotřebního zboží a materiálu.

Využijte nižší úrokové sazby a zajistěte si výhodnější úrok rezervací!

­Rezervace úrokové sazby a co to vlastně znamená? Svým klientům jsem schopen zajistit dnešní úrokovou sazbu a to až na 3 roky dopředu.

Jak? Je to jednoduché, na dnešním trhu existují bankovní společnosti, které vám jsou schopné schválit hypoteční úvěr a to bez doložené nemovitosti, kterou máte v záměru koupit. Celý úvěr je tak kompletně schválen a vy jen můžete hledat Vaši vysněnou nemovitost, na což máte až 3 roky.

Velká výhoda tohoto produktu spočívá v tom, že si zajistíte garanci dnešní sazby a to na dobu 10 let, ale do nalezení nemovitosti nic nesplácíte.

Existuje však ještě jedna možnost rezervace sazby a tou je nezávazné rezervování sazby na 2 měsíce, pokud nemovitost usilovně hledáte i tato možnost se může jevit jako velice zajímavá.

Pokud byste se chtěli dozvědět více, neváhejte mne kontaktovat.

David Kašpar Váš Finanční Poradce.

A proč se mnou?

Mluví za mně několikaletá praxe v oboru a desítky spokojených klientů. Díky svému bohatému portfoliu jsem schopen vyjednat Vám exkluzivní nabídky, které nikde jinde neseženete. „NE“ neberu jako odpověď a budu se rvát za Váš majetek. 

Pakliže máte zájem o to udělat první krok k lepšímu životu, zavolejte mi!  

Kontaktujte mě!

Pro expertní pomoc ve finančnictví